Bieżnia czy orbitrek

Co wybrać? Bieżnię czy maszynę eliptyczną, czyli orbitrek? To częsty problem, jeśli chodzi o zakup urządzenia do ćwiczeń w domu. Zobaczmy, jakie pozytywy mają oba urządzenia i porównaj je zanim dokonasz zakupu.

Zalety orbitreka

Maszyny eliptyczne stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Znajdziemy je niemal na każdej siłowni i w wielu domach. Stały się na tyle popularne, że zaczęły zagrażać bieżnią.

Na pewno zaletą orbitreka jest to, że jednocześnie możemy na nim ćwiczyć dolną i górną część ciała, dzięki czemu w trakcie 30 minutowego treningu możemy ćwiczyć całe ciało i zaoszczędzić przez to tak cenny czas. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla osób, które pracują do późna i nie mają wiele czasu na trening. Wielu ludzi ten argument właśnie przekonuje do zakupu orbitreka i tu jest jego przewaga nad bieżnią.

Dodatkową zaletą orbitreka jest to, że nie oddziałowuje silnie na nasze stawy. Mogą go używać osoby starsze, czy mające problemy z kolanami, kostkami, czy osoby leczące się z kontuzji. Orbitrek w porównaniu z bieżnią jest maszyną, na której trening jest nieco lżejszy, przez co też ilość kalorii spalanych będzie mniejsza.

Zalety bieżni

Bieżnia od wielu lat była liderem, jeśli chodzi o urządzenie do domu. Bieżnia to wspaniałe urządzenie dla wszystkich miłośników bieganie, joggingu czy nawet chodzenia. Co jest najważniejsze to fakt, że używając bieżni jesteśmy kompletnie niezależni od pogody na zewnątrz.

Ćwiczenie na bieżni jest poza tym łagodniejsze dla naszych stóp i stawów, ponieważ powierzchnia bieżni jest zrobiona z materiałów absorbujących wstrząsy i absorbuje nieco siłę, z jaką na nią stąpamy.

Na bieżni jesteśmy w stanie odwzorować naturalne warunki poprzez zmienianie szybkości oraz wzniesień. Możemy, więc dynamicznie zmieniać krajobraz, po którym się poruszamy. Dzięki temu możemy stawiać wyzwania przed naszym organizmem tak, aby pozostawać cały czas w topowej formie.

Wiele bieżni poza tym posiada w sobie wbudowany licznik kalorii oraz pulsometr (na klatkę piersiową zakłada się tylko pas do pomiaru pulsu). Dzięki temu już w trakcie treningu widzimy ile kalorii spaliliśmy, co może korzystnie motywować nas do dalszej pracy.

Bieżnia czy orbitrek

Wydawać się, więc może, że nie ma większej różnicy pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. Osoby chcące wykonywać prawdziwy, mocny trening wybiorą raczej bieżnię, gdyż lepiej odwzorowuje ona naturalny trening. Jeśli jednak jesteś osobą chcącą poprawić swój ogólny poziom fitness oraz poprawić swoje zdrowie a nie chcesz wykonywać wyczerpującego treningu to raczej należy się skłaniać ku orbitrekowi. Dodatkowo orbitrek pozwala także na równoczesny trening rąk a nie tylko dolnej części ciała.

Właśnie ten element pozwolił zyskać orbitrekom popularność, które w porównaniu z bieżniami mają do zaoferowania dużo więcej opcji, jeśli chodzi o trening.

Krótko mówiąc, jeśli myślisz tradycyjnie i szukasz maszyny do porządnego treningu to wybierz bieżnię. Natomiast, jeśli chcesz poprawić formę całego ciała a także zdrowie to wybierz orbitreka.